membri3.jpg

CIA 2008 (15 decembrie)

 

Asociatia Auditorilor Interni din Romania (IIA-Romania)
Departamentul Evaluare si Pregatire Profesionala Continua

CURSURI - 2008 (pregatire examen CIA)
15 – 18 decembrie 2008

Asociatia Auditorilor Interni din Romania organizeaza curs de pregatire in vederea sustinerii examenului si obtinerii calitatii de Auditor Intern Certificat (Certified Internal Auditor - CIA) acordata de Institutul Auditorilor Interni (IIA - The Institute of Internal Auditors) din Orlando, Florida - USA.

Locul de desfasurare al cursului: Institutul Bancar Roman (IBR) Sala Victor Slavescu nr.18(langa office AAIR Romania) orele 09.00 - 17.00

Durata: 4 zile pentru Partea I si II.

Perioada: 15-18 decembrie 2008

Obiectiv: oferirea de asistenta si pregatire pentru Partea I si II  din programul CIA.

Limba de predare: engleza

Teme abordate:
CIA Partea I

 • Conformitatea cu Standardele IIA
 • Stabilirea prioritatilor activitatii de audit intern in cadrul unui plan bazat pe evaluarea riscurilor
 • Rolul activitatii de audit intern in conducerea organizatiei
 • Desfasurarea altor activitati de audit intern
 • Elemente referitoare la guvernare, risc si control
 • Planificarea misiunii de audit intern

CIA Partea a II-a

 • Conducerea misiunii de audit intern
 • Conducerea unei misiuni specifice de audit intern
 • Monitorizarea rezultatelor misiunii de audit intern
 • Elemente de cunoastere a fraudelor
 • Instrumente folosite in desfasurarea misiunii de audit intern

Lector:
JEAN-PIERRE GARITTE, CIA, CCSA, CISA, CA, CFE - Partner Deloitte ERS, lider al exercitarii profesiunii de auditor intern in Europa, Orientul Mijlociu si Africa . A fost presedinte al Consiliului de Conducere al Institului Auditorilor Interni - The Institute of Internal Auditors (IIA).
La nivel european a fost timp de 6 ani presedintele Confederatiei Europene a Institutelor de Audit Intern - European Confederation Institutes of Internal Auditing (ECIIA), si, la nivel national, a fost presedintele filialei BENELUX.
A fost presedintele Confederatiei Asiatice a Institutelor de Audit Intern - Asian Confederation of Institutes of Internal Auditing (ACIIA), reprezentand profesia in regiunea Asia-Pacific din 1999 pana in 2002.

Tariful de participare este de 400 euro pentru membrii AAIR respectiv 500 euro pentru nemembrii.

Inregistrarea participarii: persoanele interesate trebuie sa anunte asociatia noastra la nr de tel/fax  021 323 00 52 sau la email Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea. (date de identificare, contact, modalitatea de plata , daca este membru al AAIR sau IIA) si sa achite tariful cursului.
Vor fi afisate pe site informatiile suplimentare despre acest curs

Termen de  achitare a cursului: 30 octombrie 2008 sau ultima plata acceptata pentru nr. maxim de persoane stabilite de lector pentru grupa, 30 persoane. 
- Plata se va efectua in EURO sau lei la cursul BNR din data efectuarii platii, in contul Asociatiei Auditorilor Interni din Romania deschis la UniCreditTiriac Banc Romania, Sucursala Ion Mihalache, mentionat in bara de meniu din stanga. Daca organizatia sau institutia dvs. doreste achitarea tarifului de participare, asociatia noastra va emite si transmite documentele necesare efectuarii platii prin virament bancar.
- ATENTIE! Persoanele care si-au manifestat intentia de a participa la acest curs sunt rugate sa achite taxa aferenta, in caz contrar locul se redistribuie. Lista participantilor urmeaza sa fie postata pe site, pe masura achitarii cursului(prima  decada  a lunii noiembrie).


Mircea Poenaru
Presedinte AAIR

 

 

 
 
© Asociatia Auditorilor Interni din Romania - AAIR
Institutul Bancar Roman (IBR), Str. Negru Voda, nr.3, sector 3, cod postal 030774, Bucuresti (in spatele magazinului Unirea, cu intrare dinspre Bd. Unirii).
• www.aair.ro •
Web design by SofteSS 21